VINTERN ÄR HÄR

Vintertid finns det 13 nedfarter, 6 liftar, barnområde, pulkabacke & längdspår Observera att pga hur helgerna ligger har vi lite annorlunda bokningsperioder vid påsk V14 Tors 6/4-Mån 10/4 I övrigt så är det sön-sön, tors-sön och sön-tors som gäller. Några hus har dygnsbokning. Nu kan du även boka din korttidsplats för husbil/vagn online. Öppettider för liftarna hittar ni längre ner på sidan. Information om öppna pister o längdspår uppdateras varje morgon i snörapporten via länk nedan. Finns möjlighet till dygnsbokning i Hovfjällstoppen under vecka 10-12.

Laddar, vänligen vänta
, 0 vuxna, 0 barn, 0 knattar
Din sökning gav tyvärr inget resultat. Under vintersäsong så bokar vi torsdag - söndag, söndag - söndag och söndag - torsdag. Jul och påskhelg undantaget.
Det finns bokningsbara alternativ, dessa syns dock tyvärr ej på kartan.
Avreseort {{originText}}
Destination {{destinationText}}
Incheckning {{displayFromDate}}
Utcheckning {{displayToDate}}
Ankomstdatum {{displayStartDateText}}
nights_stay Antal nätter {{displayTravelLengthText}}
Antal personer
Boendetyp {{displayProductTypeText}}
{{consts.advancedSearchLabel}}
{{consts.advancedSearchLabel}}
{{consts.couponLabel}}
Bokning ej tillgänglig


HOVFJÄLLET PASSAR ALLA

I en vidunderligt vacker natur finns snösäkra backar och omväxlande längdspår. På Hovfjället får du tid och möjlighet att verkligen njuta av en skön skidsemester.

.

Hovfjället - Boende direkt vid backen
Hovfjället erbjuder tre olika boenden i direkt anslutning till skidanlägggningen; nybyggda Hovfjällstoppens stugby, Centrumhuset och husvagnscamping. Övriga boenden ligger på olika avstånd från Hovfjället.
Ski-in Ski-out

Hovfjällstoppens stugby

På Hovfjällstoppen hittar du dessa bekväma stugor. Det attraktiva läget gör det enkelt att åka skidor.

Boka boende - Hovfjällstoppens stugby
Lägenhet vid backen

Hovfjället Centrumhuset

På gångavstånd från liften ligger detta boende på Hovfjället. Du sätter på skidorna utanför dörren och glider iväg.

Boka Hovfjället Centrumhuset
 

Hovfjället är toppen - för hela familjen

I en vidunderligt vacker natur finns snösäkra backar och omväxlande längdspår. På Hovfjället får du tid och möjlighet att verkligen njuta av en skön skidsemester.

Mer om Vår skidåkning

HUSVAGNSCAMPING

Campingen har 149 säsongsplatser som bokas på tommy@hovfjallet.se . Till säsongen 22-23 kostar det 11400:- + den ström man förbrukar. Finns i nuläget några platser lediga. Intresseanmälan görs till tommy@hovfjallet.se Vi har 6 platser för korttidsboende.Priset är 450/dygn alt 2500:-/vecka inkl el och bokas via vår onlinebokning

ELBILSLADDARE

Vi har nu elbilsladdare på Hovfjället. Dessa finns i anslutning till parkeringen. Det är 8st 11kwladdare och 2st 3,7kwladdare Laddarna är nu igång Du betalar ett fast pris för hela dagen Ingen förbokning Betalning sköts via easyparkappen.

Easypark

ÖPPETTIDER LIFTAR 22-23

ÖPPETTIDER LIFTAR 2022/23
17-18 December 0930-1500
23 Dec 0930-1500
24 Dec 0930-1300
25 December-22 Jan 0930-1530
23 Jan-26 mars 0930-1600
31 mars-2 april 0930-1600
7-9 april 0930-1600

Kvällsskidåkning i två nedfarter vecka 7-9 tisdagar och torsdagar kl 17.00-19.00.

Skiduthyrningen öppnar 09.15 och stänger 15 minuter efter liftarna stängs.
Receptionen öppnar 09.30 och stänger 15 minuter efter liftarna stängs.

Läs mer

calendar_today
21-11-29

Nyheter